Náročný, ale úchvatný Svatý Jan pod Skalou, kamenolom Salvayovy lomy a Bubovické vodopády

10.05.2020

Kde: obec Svatý Jan pod Skalou, nedaleko Berouna

Kudy: z Prahy zhruba 20 min po Pražském okruhu směr Beroun

Co: Svatojánská skála (150 m. n. m.) – poutní místo a vyhlídka, bývalý kamenolom Salvayovy doly

Stupeň náročnosti: 3/3, extrémní cesta lesem po kamenech do kopce, výstup stojí za to, ale v nepříznivém počasí nebezpečné

Časová náročnost: 5 hod

Vhodné pro: zájemce o turistiku, vyhlídky a lezení po skalách, ? pro děti

Občerstvení: ve stánku pod skálou

WC: není, musíte skočit do houští

Vstupné: 0,-

Tip: Trasu možno prodloužit o Bubovické vodopády ve vedlejší obci Bubovice, ty ale poslední roky vysychají a z menších vodopádů je spíše kapající potůček po kamenech, a tak Vás náročná cesta sem může velice zklamat (když už se tam rozhodnete přeci jen vydat, průtok by měl být silnější po dešti a zamrzlé fotky v zimě, opatrně ale, zdejší kamenitý téren je v takových podmínkách ještě více nebezpečný). 

Parkování: pod skalou 80,-/1 den

Svatý Jan pod Skalou byl prozatím náš nejnáročnější výlet. Celý okruh jsme si ale ještě více zhoršili tím, že jsme se zde ztratili a šli po špatné trase. Od parkoviště se vyjde přímo rovně nahoru k vyhlídce a určitě nezabočujte doprava. Po té správné cestě se dostanete ke kapli, jeskyni sv. Ivana, poutníkovi, kterému se zde měl zjevit právě sv. Jan Křtitel. Odtud se asi po 1 km náročnější cesty dostanete přímo k vrcholu kříže. Pokud ale špatně odbočíte jako my, půjdete mnohem náročnější cestou plné kamenů, spadlých stromů a větví, navíc budete muset ujít do kopce více jak 3 km a k vyhlídce se i tak hned nedostanete, vystoupáte totiž u Salvayových dolů. Nakonec jsme ale byli rádi, protože se do lomu spousta lidí vůbec ani nepodívá a na nedaleké vyhlídce končí svůj výlet. Bývalý kamenolom nabízí muzeum a po uvolnění současných opatření proti koronaviru Vás tu může svést do expozic důlní vláček. Nostalgie místa se ale bude líbit i dívkám. Okolní skály a lomy, které obkreslují koleje, hrají červenými až černými barvami, pohled Vás ohromí a zajímavostí je, že zdejší zajímavé a možná hezčí místo, mnoho lidí nezná a spíše vyhledává nedalekou "profláklou" Velkou Ameriku. Od kolejí sestoupíte příkrým lesem na vyhlídku, která je už na dosah. Celý výlet jsme chtěli završit ještě cestou na Bubovické vodopády, kam jsme ale nedošli, protože nás odradilo především zlé značení po modré a červené, navíc začlo hřmít a hustě pršet ve chvíli, kdy jsme byli už nedaleko, ale před sebou jsme měli ještě dalších několik kilometrů zpátky do Svatého Jana. Cesta v podmáčené hlíně z kopce po kamenech tak ucelila náš dojem, že Svatý Jan je náročnější výlet, na který si musíte udělat celodenní volno a hlavně, vzít si kvalitní obuv a oblečení. Diskutabilní je také možnost brát na výšlap děti. Každopádně alespoň jednou za život stojí za to pokořit výstup i do takto nepříznivých míst a pokochat se místní krajinou Českého krasu.

© 2021 Ty a já na cestách, Štěpánka a Vlasta, Milovice
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!